12 Aralık 2016 Pazartesi

2016

2016 keyifsiz bir yıldı. Hoş dersen 2015-2014 falan nasıldı diye, onlardan da çok verim aldım diyemem. Ama 2016 daha bir tatsızdı sanki. Hani nasıl izah etsem bu seneyi, diyelim yaşamak için yemeğe ihtiyacın var ama yiyebileceğin tek şey tatsız tuzsuz haşlanmış kabak. 1 sene boyunca hep bunu yemek zorundasın. Açlıktan ölmüyorsun, karnın da doyuyor ama zerre keyif almıyorsun. Anlatabildi mi derdimi? Belki saçma bir örnek oldu ama sanırım ne demek istediğim anlaşılmıştır.

Ne zaman böyle şeylerden bahsetsem vicdan azabı hissediyorum. Ya daha kötü şeyler olsa, ya dermansız dertlerimiz olsa diye.. O sebeple her şeye rağmen şükrediyorum. Hayattayız şimdilik, aç değiliz, açıkta değiliz. Tabi ki binlerce şükür tüm bunlar için.

Benim bahsettiğim başka şeyler. Ne bileyim mutlu, refah dolu bir ülke, sevdiğin keyif aldığın bir iş, sevdiklerinle ve dostlarınla keyifli zamanlar geçirmek, zaman zaman kaçıp gidebilmek birkaç günlüğüne…

Hangisine sahibiz? Ben şahsen hiçbirine diye cevap veriyorum buna. Ülkenin hali parlak değil, patlamalar ölen masum canlar, acı, kan, gözyaşı. İş desen o ayrı bir dava, 8 aydır çalışıyorum aynı yerde. İyi de insanlar patronlarım genel olarak. Ama iş? İşte öylesine çalışıyor gibiyim burada. Çok bir değer yarattığım, dünyayı kurtardığım yok. Belki benden, belki işimin uzmanlık alanımla alakası olmamasından ne bileyim. Sabahları ayaklarım geri geri geliyor bazen. Başka iş bul diyorlar, beğenmiyorsan istifa et diyorlar. İnsanlar her şeyi çok kolay diyorlar.. İş bulmak, hele hele mobinge uğramadan yapabileceğin sevdiğin işi bulmak öyle zor ki. Hem beni bilen bilir, stres altında çok kuvvetli değilimdir. Yeni ortamlara uyum sağlamakta zorlanırım. Alınganımdır. Dolayısıyla zaten iş bulamıyorum o ayrı, bulsam bile devamlı o işten öbür işe atlayan biri olmaktan yoruldum. Yahu 2 senesi üniversite öncesi olmak üzere 9 senedir iş hayatının içindeyim. Sadece tek bir işimde yıllık izin hakkına sahip olabildim J diğer uzun soluklu işimde de 3 seneye yakın çalışmama rağmen sigortasız çalıştırdıkları için yıllık izin haklarımı da kullandırmadılar. Daha sonraları girdiğim 2-3 işte ise zaten 1 yılı hiç bulamadım. Şimdi kendimi bari birkaç sene olsun adam gibi kalıcı ol bir yerde diye motive etmeye çalışıyorum. Hoş ben dayansam O’nlar ne kadar tutar o da belirsiz.

Sevdiklerimle keyifli zaman geçirme kısmına giresim yok zaten. Ailem harici pek kimseyi gördüğüm yok. Uzak hissediyorum kendimi herkese, her şeye. Eski kırgınlıklar geliyor aklıma. Her ne kadar her şeyi geride bırakıp yola devam edelim desek de bazı sözler, bazı şeyler, bazı olanlar unutulmuyor. Yıllar sonra harekete geçmeyi bekleyen bir yanardağ gibi sinsice püskürmeyi bekliyor. Yapamıyorum. Artık kalbimi kıran insanları affetmek gün geçtikçe daha da zor oluyor. Sırf yalnız kalmamak uğruna bana aslında değer vermeyen insanları hayatımda tutmaya devam edemiyorum.

Tatile falan da kaçamadım. Param olsa hevesim olmadı, hevesim olsa param. Tüm tatiller yaza denk geldi. Şimdi yıllık izin tarihim nisan 2017’ye kadar tatil falan da yok. Tabi umarım o kadar dayanırım da tek sorun tatil olmaması olur.


Ne bekliyorum yeni yıldan? En kötüsü de bu galiba, hiçbir şey. O kadar uzun zamandır güzel diyebileceğim bir şeyler olmadı ki, artık aklıma olabilecek şeyler de gelmez oldu. Ben ve sevdiklerim sağlıklı huzurlu olalım yeter diyorum. Mutluluk da olsa. Bilmem zaten şu sıra hiç halim yok.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder